Powojnik

1. Pochodzenie i występowanie

2. Wygląd

3. Warunki uprawy 

4. Zabiegi pielęgnacyjne

5. Zastosowanie

6. Odmiany

Pochodzenie i występowanie

Nazwa rodzaju powojnika (Clematis), pochodzi od greckiego słowa klema - wąs. Należy do niego około 500 gatunków, które rozpowszechnione są w strefach umiarkowanych północnej i południowej półkuli. W Europie rośnie dziko 5 gatunków: Clematis alpina - powojnik alpejski, C. viticella - powojnik włoski, o małych purpurowo czerwonych lub fioletowych kwiatach, C. recta, C. vitalba - powojnik pnący i w rejonach nad śródziemnomorskich C. flammula - powojnik południowy o białych, pachnących kwiatach. Niekiedy w Ameryce Północnej rozmnaża się dziko rosnące gatunki i oferuje jako C. virginiana - powojnik wirginijski i C. crispa - powojnik kędzierzawy. Najbardziej rozpowszechniły się jednak gatunki wschodnioazjatyckie, przeważnie mieszańce. Hodowlę odmian ogrodowych rozpoczęto w Anglii. W roku 1569 przywieziono do Anglii C. viticella i podobno na cześć królowej nazwano Virgin’s Bower. Później nazwę tę, zmienioną na Lady’s Bower, objęto również wszystkie powojniki uprawiane w ogrodach. 

Wygląd

Dla celów dekoracyjnych wykorzystuje się przede wszystkim gatunki pnące, owijające się za pomocą ogonków liściowych. Liście naprzeciwległe, nieparzystopierzaste lub trójlistkowe. Kwiaty dzwonkowate do prawie płaskich, osadzone pojedynczo lub zebrane w wiechowate kwiatostany, złożone z 4-8 barwnych działek kielicha;płatków korony brak. Owocami są drobne niełupki opatrzone owłosionymi wyrostkami.

Warunki uprawy

Wszystkie powojniki są światłolubne, w skrajnym wypadku znoszą półcień (gatunki pierwotne) i sporadycznie cień (C. vitalba). Wielkokwiatowe odmiany muszą mieć górę części nadziemnej wystawioną do słońca i światła, podczas gdy przyziemna część krzewu powinna mieć zapewniony cień, chłód i odpowiednia wilgotność. Odpowiednie jest więc okrywanie gleby liśćmi, większymi kamieniami, sadzenie osłonowych bylin i kwiatów letnich, ewentualnie karłowatych roślin drzewiastych. Powojników nie należy sadzić przy południowej stronie podpór, idealna jest natomiast wystawa zachodnia lub wschodnia. Gleba powinna być żyzna, o odpowiedniej zawartości wapnia, dostatecznie przepuszczalna. Można przed posadzeniem roślin poprawić strukturę gleby, dodając kompost. Suche stanowiska najlepiej znosi C. vitalba. W zanieczyszczonym powietrzu nie rosną zbyt dobrze. Sadzi się je raczej wiosną niż jesienią. Szczepione wielkokwiatowe odmiany należy sadzić o 

10 cm głębiej niż gatunki pierwotne, żeby ukorzenił się również uszlachetniony zraz. Cała roślina jest wówczas w mniejszym stopniu uzależniona od systemu korzeniowego podkładki i jest bardziej odporna. Jeżeli powojniki sadzimy przy ścianach, to lepiej jest zachować od nich większy odstęp, a rośliny odpowiednio na ścianach poprowadzić. Jeśli posadzi się roślinę blisko przy ścianie, będzie ona cierpieć z powodu braku wody, która tu nie dociera w czasie deszczu. Podczas sadzenia dobrze jest rozłożyć na korzeniach torf lub obornik, ewentualnie liście, żeby gleba nie wysychała.

Zabiegi pielęgnacyjne 

Po posadzeniu roślinę krótko przycinamy. W następnych latach usuwamy co roku suche pędy, a pozostałe odpowiednio skracamy. Cięcie może być dosyć silne, ponieważ większość powojników kwitnie na nowych pędach. Przed zima należy zabezpieczyć roślinę kopczykiem, najlepiej usypanym z liści, zwłaszcza w przypadku odmian wielkokwiatowych. Robi się to, gdy gleba już lekko zmarznie, gdyż podczas zimowania może roślinom bardzo zaszkodzić nadmierna wilgotność.

Zastosowanie

Powojniki, zwłaszcza odmiany wielkokwiatowe, należą do bardzo poszukiwanych i lubianych roślin. Kwitnąc w okresie lata i jesieni, wypełniają lukę wśród kwitnących roślin drzewiastych. Gatunki pnące nadają się do okrywania altan, łuków nad bramami i przy wyjściach, płotów, ścian, pergoli, słupów itp. Niektóre bujniej rozrastające się gatunki (C.vitalba i C.viticella) wspaniale nadają się do okrywania mniej dekoracyjnych drzew, które potrafią przemienić w malownicze kaskady z mnóstwem drobnych kwiatostanów lub w wodospady puszystych owoców po przekwitnieniu. Gatunki te mogą pełnić również funkcje maskujące. Wielkokwiatowe odmiany dobrze komponują się np. z niektórymi bylinami o kontrastowych kwiatach i z pnącymi różami. 

Odmiany

Albina Plena - szwedzka odmiana o uroczych półpełnych białych kwiatach, bardzo odporna na choroby i mróz. Kwitnie od kwietnia do końca maja. 

Purple Spider - ma prawie czarne półpełne kwiaty. Nie lubi gleb suchych, kwaśnych. Nie wymaga cięcia, dobra do obsadzania niskich ogrodzeń. Kwitną dwa razy w roku, najpierw na przełomie kwietnia i maja, a następnie powtórnie w sierpniu, jest to jedna z bardziej odpornych odmian. 

Bałtyk - bardzo wcześnie i obficie kwitnąca polska odmiana o umiarkowanie silnym wzroście. Duże prawie okrągłe kwiaty o kolorze fioletowo liliowym. Rozwijają się w maju i czerwcu. Przycięta po kwitnieniu, latem powtarza kwitnienie. Mało wymagająca odmiana.

Błękitny anioł - to pnącze średnio silnie rosnące. Duże pojedyncze niebieskie kwiaty, pojawiają się na pędach jednorocznych od połowy czerwca do końca lipca. Nie jest odmianą trudna w uprawie.

Cassandra - niebieskie rurkowate kwiaty, rozwijają się od lipca aż do września, swoja wielkością, kształtem oraz silnym zapachem, bardzo przypominają kwiaty hiacyntów. 

Daniel Deronda - jest to bardzo interesująca odmiana o wielkich półpełnych niebiesko granatowych kwiatach. Mrozo odporna i mało wymagająca, kwitnie dwa razy w roku - maj/czerwiec i ponownie sierpień/wrzesień. 

Dr. Ruppel - odmiana o ogromnych pięknych kwiatach dwubarwnych. kwitnie w maju i w czerwcu oraz trochę słabiej od lipca do września. 

Dzieci Warszawy - polska odmiana o dużych jasnofioletowych kwiatach z lekko pofalowanymi działkami. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a później mniej obficie we wrześniu. 

Heather Herschell - bylinowa odmiana o ciekawych różowych dzwonkowatych kwiatach. Pora kwitnienia to lipiec, sierpień i wrzesień. 

Jackmani - jest pnączem o fioletowych lub ciemno błękitnych kwiatach. istnieje też odmiana biała, różowa i karminowa. Kwitnie od końca czerwca do września. 

Jan Paweł II - kolory kwiatów mogą być różowe lub białe. Kwitnie od początku lata aż do jesieni, niezbyt obficie. 

Kiri Te Kanawa - odmiana o pełnych, ciemnoniebieskich kwiatach rozwijających się od maja do sierpnia. Szczególnie przydatna do uprawy w niedużych ogrodach i w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Little Mermaid - japońska odmiana o rzadkiej łososiowo różowej barwie kwiatów. kwitnie w maju i czerwcu, a po przycięciu od sierpnia do września.

Markham’s Pink - najwcześniej i najobficiej kwitnąca odmiana o uroczych półpełnych purpurowo różowych kwiatach. Pojawiających się od kwietnia do  czerwca. 

Mazury - pełne niebieskie kwiaty. Kwitnie od czerwca do września. Wyglądają jak wykonane z bibułki. 

Mrs. Cholmondeley - jasnoniebieskie duże kwiaty z fioletowymi prążkami. Zakwita w maju i poza krótką letnią przerwą, cieszy oczy do końca sierpnia. Są w pełni mrozoodporne.

Niobe - polska odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach z żółtymi pręcikami. Kwitnie w okresie maj/czerwiec, sierpień/wrzesień. 

Nelly Moser - stara odmiana o dużych dwubarwnych kwiatach - jasnoróżowoliliowych, z intensywnie różowym pasem w środku działek i czerwonymi pylnikami. Kwitnie obficie w maju i czerwcu, a już słabiej od lipca do września. 

Perida - uznana za najładniejszą czerwonokwiatową odmianę. Kwitnie od czerwca do sierpnia.  

Polish Spirit - polska odmiana, ma fioletowe kwiat. Kwitnie od czerwca do października. 

Polonez - czerwone kwiaty średniej wielkości z lekko rozjaśnionym środkowym pasem i jaśniejszym spodem. Kwitnie obficie od czerwca do lipca, a potem słabiej we wrześniu. 

Popiełuszko - polska odmiana o jedwabisto-białych kwiatach z kawowymi pylnikami na białych nitkach. Kwitnie wyjątkowo długo i obficie - od maja do października. 

Praecox - roślina okrywowa o dużych ciemnozielonych liściach. W lipcu i sierpniu, dodatkową ozdobą jest tworzący się welon drobnych jasnofioletowych kwiatów. 

Red Star - duże kwiaty, pełne lub półpełne w kolorze czerwonym. Kwitnie od maja do czerwca i ponownie od sierpnia do września. 

Rooguchi - fioletowo granatowe kwiaty z jasnymi brzegami, elegancki kształt dzwonka. Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do września. 

Bill McKenzie - drobne, dzwonkowate, intensywnie żółte kwiaty. Utrzymuje kolor zielonych liści do listopada. Kwitnie w lecie i jesieni. 

The President - obficie kwitnąca odmiana o fioletowo granatowych kwiatach. Kwitnie od maja do czerwca i ponownie od lipca do września. 

Ville de Lyon - piękne duże pojedyncze kwiaty o intensywnym karminowo-czerwonym kolorze z ciemnoróżowym pasem pośrodku, gdy kwitną nie sposób ich nie zauważyć. Kwitną od maja do września. 

Paul Farges -  pnącze o liściach zielonych, aż do początku listopada. Latem i jesienią pokrywa się masa gwiazdkowych lekko pachnących kwiatów. 

Purpurea Plena Elegans - fantazyjna odmiana, pokrywająca się masą bordowych kwiatów w stylu retro. Kwitnie obficie od czerwca do września. 

Vyvyan Pennell - imponujące pełne fioletowo-niebieskie kwiaty, rozwijające się od maja do czerwca. 

Warszawska Nike - polska odmiana o ciemnopurpurowo - fioletowych kwiatach ze złocistymi pręcikami. Kwitnie od czerwca do września. 

Westerplatte - polska odmiana o jaskrawych czerwonych aksamitnych kwiatach, bardzo efektowna. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Fay - urokliwa odmiana o dzwonkowatych przewisających jasnoróżowych kwiatach. Kwitnie wyjątkowo długo - od połowy czerwca do końca października. 

Urszula Ledóchowska - duże kwiaty w kolorze białym z czerwonymi pylnikami. Kwitnie obficie w maju i w czerwcu i ponownie może zakwitnąć w sierpniu i wrześniu. 

Guernsey Cream -  ciekawa odmiana, obficie kwitnąca od połowy maja do lipca i ponownie w końcówce sierpnia. Początkowo kwiaty są jasnożółte, a w miarę rozwijania bieleją. 

Duchess of Edinburgh - dwukolorowe białe kwiaty z kilkoma rzędami zielonych płatków w kształcie rozety. Kwitnie od maja do września. 

Blue Pillar - odmiana o zwartej budowie i niebieskich kwiatach. Kwitnie od czerwca do lipca.

Generał Sikorski - niebiesko-fioletowe kwiaty z ozdobnymi, trującymi owocami. Kwitną od czerwca do października. Jedna z najpopularniejszych odmian na  świecie. 

Fujimusume - Wcześnie kwitnąca, wspaniała odmiana wyhodowana w Japonii. Uznana za najpiękniejszą spośród niebieskich powojników. Kwitnie długo i obficie od maja do września, z przerwą w lipcu. 

Related products

Clematis

Clematis Albina Plena 1L

Price zł20.99

Albina Plena is a valued, hardy, easy to grow Swedish clematis. It has lovely white, double, slightly overhanging flowers with bright yellow stamens. It blooms most profusely in spring, but flowers continue to appear until the end of summer. Fancy, fluffy fruiting heads decorate the plant ...

Clematis Bałtyk 1L
-zł5.00
  • -zł5.00
Clematis

Clematis Bałtyk 1L

Price zł16.99 Regular price zł21.99

Bałtyk is an early and abundantly blooming Polish large-flowered clematis variety with big purple-lilac petals. It blooms from May to June, with the possibility of a second flush coming in late summer. It grows moderately strongly and may reach up to 3 m in height. It’s an undemanding variety ...

Clematis

Clematis Bałtyk 2L

Price zł26.99

Bałtyk is an early and abundantly blooming Polish large-flowered clematis variety with big purple-lilac petals. It blooms from May to June, with the possibility of a second flush coming in late summer. It grows moderately strongly and may reach up to 3 m in height. It’s an undemanding variety ...

Clematis

Clematis Bill MacKenzie 1L

Price zł20.99

The Bill MacKenzie clematis is a charming, vigorous climber that is covered with an abundance of bell-shaped, intensely yellow flowers in summer and autumn. It looks impressive even in late autumn and winter, so it’s recommended for extensive planting along high fences and as a groundcover ...

Clematis

Clematis Blue Angel 1L

Price zł21.99

Blue Angel is a valued Polish variety, popular worldwide and especially recommended for beginner gardeners. It blooms profusely, grows strong and is undemanding. An abundance of charming pale blue flowers with wavy edges and yellowish-green stamens decorate the shrub throughout the summer. ...

Clematis

Clematis Blue Pillar 1L

Price zł21.99

Blue Pillar is a Polish variety of large-flowered clematis. It displays big flowers up to 12 cm in diameter. It’s a charming variety with a compact structure and pretty, intense blue flowers with elliptical petals with slightly wavy edges. It grows up to 2 m high.

Clematis

Clematis Cassandra 2L

Price zł25.99

Cassandra is an exceptionally beautiful, perennial clematis variety that will brighten up any garden come summer’s end. Its intense blue flowers with fancifully curved petals bloom from July until September and their pleasant fragrance attracts insects and butterflies. Cassandra is ...

Clematis

Clematis Daniel Deronda 1L

Price zł21.99

The Daniel Deronda clematis is a very interesting, undemanding and completely frost-resistant variety. Its acutely ended, navy blue flowers come into bloom twice a year and can be semi-double or single depending on flowering time. It grows up to 2.5 m in height.

Clematis

Clematis Dr Ruppel 1L

Price zł21.99

Dr Ruppel is a stunning clematis with large, two-coloured flowers - pink with a deep magenta streak in the middle, and beige stamens. It blooms twice a year, first in May, then after pruning in late summer. It easily creeps up all kinds of fences and garden support. It’s recommended for ...

Clematis

Clematis Duchess of Edinburgh 1L

Price zł21.99

Duchess of Edinburgh is a large-flowered clematis variety with double, white flowers. It can climb over natural support and reaches a height of 2-3 m. It blooms twice, at the turn of May and June on the previous year's stems, and at the turn of July and August on the current year's shoots.

Clematis

Clematis Dzieci Warszawy 1L

Price zł21.99

Dzieci Warszawy is a Polish large-flowered clematis variety with large light purple flowers with slightly wavy petals. It blooms in June-July and again, though less profusely, in September. It’s suitable for growing against trellises, poles and other garden support. It can also creep up ...

Clematis

Clematis General Sikorski 1L

Price zł21.99

General Sikorski is a Polish large-flowered clematis variety, one of the most popular in the world. It blooms profusely throughout the summer, until the beginning of autumn with dark blue-violet flowers, 15 cm in diameter. It grows up to 3 m high and is resistant to frost and unfavourable ...

Clematis

Clematis Guernsey Cream 1L

Price zł26.99

The Guernsey Cream is a unique variety that looks magnificent in any garden. It blooms twice a year, with the first flowers appearing from June to July. A second flush comes at the end of August. The flowers are elegant, around 12-15 cm in diameter, silky-white with a light green stripe ...

Clematis

Clematis Heather Herschell 1L

Price zł20.99

The Heather Herschell clematis is a perennial (non-vining) variety that exhibits interesting pink, bell-shaped flowers that cover the shrub in summer. It’s recommended for planting in perennial flowerbeds and for creating compositions in plant containers. It grows moderately fast, reaching ...

Clematis

Clematis Heather Herschell 2L

Price zł25.99

The Heather Herschell clematis is a perennial (non-vining) variety that exhibits interesting pink, bell-shaped flowers that cover the shrub in summer. It’s recommended for planting in perennial flowerbeds and for creating compositions in plant containers. It grows moderately fast, reaching ...

Clematis

Clematis Jackmanii 1L

Price zł21.99

Jackmanii is a large-flowered clematis variety with navy-purple flowers. It blooms abundantly from June until July, and repeats flowering from August until September. This variety climbs well on natural supports. It reaches 3-4 m in height.

Clematis

Clematis Jerzy Popiełuszko 1L

Price zł21.99

Jerzy Popiełuszko is a Polish variety of large-flowered clematis with beautiful, big, silky, white flowers with coffee-coloured stamens. It blooms long and profusely from May to October. It reaches up to 1.5 m in height and is ideal for planting in containers.

Clematis

Clematis John Paul II 1L

Price zł21.99

The John Paul II clematis is a very sturdy large-flowered variety. It is characterized by big white flowers. Its leaves form a copious cloak of intense green colour. A particular advantage of this creeper is abundant, repeated flowering from June until September. This variety is easy to grow ...

Clematis

Clematis John Paul II 1L

Price zł26.99

The John Paul II clematis is a very sturdy large-flowered variety. It is characterized by big white flowers. Its leaves form a copious cloak of intense green colour. A particular advantage of this creeper is abundant, repeated flowering from June until September. This variety is easy to grow ...

Clematis

Clematis Kiri Te Kanawa 1L

Price zł21.99

Kiri Te Kanawa is a large-flowered clematis. It’s an exceptionally attractive variety with full (double-flowered), dark blue flowers that bloom from May until August. It’s particularly suitable for growing in small gardens and plant containers on balconies and terraces. It grows up to 3 m ...

Clematis

Clematis Little Mermaid 1L

Price zł21.99

The Little Mermaid clematis is an exceptionally attractive variety with characteristic full, round flowers that bloom abundantly twice a year. The beautiful, light salmon-pink flowers first start to appear form May to June and again, after pruning, from August to September. It grows well in ...

Clematis

Clematis Markham’s Pink 1L

Price zł21.99

Markham's Pink is one of the earliest-flowering and most prolific clematis varieties, with stunning, semi-double, purplish-pink flowers appearing from April to June. It’s very hardy and undemanding climber that’s ideal for growing against fences, walls, stones and old stumps, but can also be ...

Clematis

Clematis Mazury 1L

Price zł21.99

Mazury is a vigorously growing, frost hardy clematis variety with large flowers, 15-17 cm in diameter. It blooms from June to September on the current year's shoots displaying full blue flowers with lighter spots, and a green discolouration on the outer whorl. It’s recommended for growing by ...

Clematis

Clematis Mrs Cholmondeley 1L

Price zł21.99

The Mrs Cholmondeley clematis is a charming, very profusely flowering and long-blooming variety with large, pale, lavender-blue flowers. It’s especially recommended for growing in exposed parts of the garden and in plant containers on terraces or balconies. It grows up to 2.5-3 m in height.

Clematis

Clematis Nelly Moser 1L

Price zł21.99

This variety was developed near the end of the 19th century. It was created in Moser et Fils in France and won the Award of Merit in 1993.

Clematis

Clematis Nelly Moser 2L

Price zł26.99

This variety was developed near the end of the 19th century. It was created in Moser et Fils in France and won the Award of Merit in 1993.

Clematis

Clematis Niobe 1L

Price zł21.99

The Niobe clematis variety is characterized by beautiful, profusely blooming flowers of an intense purple colour. It is one of the longest flowering clematises. It’s very easy to grow and care for, and is resistant to diseases. It blooms abundantly in June and again in August and September, ...

Clematis

Clematis Perida 1L

Price zł21.99

The Perida clematis is one of the prettiest red-flowered varieties. In addition to its original appearance, it has low requirements, is undemanding and easy to grow. Perida is perfect for growing in plant containers. It grows up to 1.5-2 m high.

Clematis

Clematis Polish Spirit 1L

Price zł21.99

The Polish Spirit clematis is a purple-flowered variety, belonging to the Viticella group that originated in Italy. It blooms abundantly from June until July, and less intensely all the way to October. It is recommended for beginner gardeners due to being low-maintenance and frost resistant. ...

Clematis

Clematis Polish Spirit 2L

Price zł26.99

The Polish Spirit clematis is a purple-flowered variety, belonging to the Viticella group that originated in Italy. It blooms abundantly from June until July, and less intensely all the way to October. It is recommended for beginner gardeners due to being low-maintenance and frost resistant. ...

Clematis

Clematis Praecox 2L

Price zł25.99

Praecox is a great ground cover plant with large dark green leaves that covers surfaces efficiently. In July and August, a veil of small, light purple flowers adds further beauty. Praecox grows vigorously, filling spaces between trees and shrubs. It’s a healthy and hardy variety that grows up ...

Clematis

Clematis Purple Spider 1L

Price zł20.99

Purple Spider is a variety with interesting flowers: dark purple (almost black), semi-double, bell-shaped, drooping. It partially repeats flowering in summer. In summer and autumn, the shrub is covered with decorative fruiting heads. Purple Spider is very hardy and undemanding. It’s ideal for ...

Clematis

Clematis Purpurea Plena Elegans 1L

Price zł21.99

The Purpurea Plena Elegans large-flowered clematis is an exotic variety characterized by dashing, full flowers in shades of burgundy and purple. Its flowers reach 6-8 cm in diameter. It’s a frost-resistant variety that grows up to 3.5 m in height. It can be grown as a groundcover plant.

Clematis

Clematis Rooguchi 1L

Price zł20.99

The Rooguchi clematis a perennial (non-vining) variety that is valued for its delightfully long and abundant flowering. It’s resistant to frost and diseases, and perfect for growing in containers as well as a ground cover plant. It reaches a height of up to 2 m.

Clematis

Clematis Rooguchi 2L

Price zł25.99

The Rooguchi clematis a perennial (non-vining) variety that is valued for its delightfully long and abundant flowering. It’s resistant to frost and diseases, and perfect for growing in containers as well as a ground cover plant. It reaches a height of up to 2 m.

Clematis

Clematis The President 1L

Price zł21.99

The President large-flowered clematis is a relatively low but abundantly blooming variety that exhibits large, violet-navy flowers. It blooms form May to June, and again from July to September. It’s a hardy variety, recommended for any garden. It reaches up to 2.5 m in height.

Clematis

Clematis Urszula Ledóchowska 1L

Price zł21.99

Mother Urszula Ledóchowska is a Polish large-flowered variety that blooms early. From mid-May to late June, it bears white flowers with nicely contrasting dark anthers. It’s particularly useful for growing against fences, walls, arbours, pergolas, trellises and poles. It grows up to 2-3 m ...

Clematis

Clematis Ville de Lyon 1L

Price zł21.99

Ville de Lyon is a hardy, profusely flowering variety with round, intensely carmine flowers and golden stamens. They bloom from late May to September, most intensively in the second half of summer. This clematis reaches 3-4 m in height.

Clematis

Clematis Ville de Lyon 2L

Price zł26.99

Ville de Lyon is a hardy, profusely flowering variety with round, intensely carmine flowers and golden stamens. They bloom from late May to September, most intensively in the second half of summer. This clematis reaches 3-4 m in height.

Clematis

Clematis Vyvyan Pennell 1L

Price zł21.99

The Vyvyan Pennell clematis is a unique and gorgeous variety with large, lavender-mauve flowers. Double-flowered in spring and single in the second flush that starts in late August. It grows vigorously and reaches 2-3 m in height. It’s a hardy, frost resistant clematis.

Clematis

Clematis Vyvyan Pennell 2L

Price zł26.99

The Vyvyan Pennell clematis is a unique and gorgeous variety with large, lavender-mauve flowers. Double-flowered in spring and single in the second flush that starts in late August. It grows vigorously and reaches 2-3 m in height. It’s a hardy, frost resistant clematis.

Clematis

Clematis Warszawska Nike 1L

Price zł21.99

Warsawska Nike is a hardy, undemanding, early and profusely flowering Polish clematis variety with velvety, dark purple flowers about 12-14 cm in diameter. Its ornamental value is best emphasised against a light-coloured background (eg, a white wall, plain leaves or flowers of other plants). ...

Clematis

Clematis Westerplatte 1L

Price zł21.99

The Westerplatte clematis is an impressive Polish variety that blooms profusely with velvety, bright red flowers around 12-14 cm in diameter. It blooms from June to August, most abundantly at the start of summer. It’s recommended for small and large gardens alike, as well as for growing in ...

Clematis

Italian Clematis Fay 1L

Price zł21.99

Fay is an exceptionally long flowering, charming variety of Italian clematis with bell-shaped, pendulous, light pink flowers. It blooms for a long time on the current year's shoots from mid-June to the end of October. Due to its compact growth, it’s ideal for growing in containers and can ...

Comments (0)

No comments at this moment