Powojnik

1. Pochodzenie i występowanie

2. Wygląd

3. Warunki uprawy 

4. Zabiegi pielęgnacyjne

5. Zastosowanie

6. Odmiany

Pochodzenie i występowanie

Nazwa rodzaju powojnika (Clematis), pochodzi od greckiego słowa klema - wąs. Należy do niego około 500 gatunków, które rozpowszechnione są w strefach umiarkowanych północnej i południowej półkuli. W Europie rośnie dziko 5 gatunków: Clematis alpina - powojnik alpejski, C. viticella - powojnik włoski, o małych purpurowo czerwonych lub fioletowych kwiatach, C. recta, C. vitalba - powojnik pnący i w rejonach nad śródziemnomorskich C. flammula - powojnik południowy o białych, pachnących kwiatach. Niekiedy w Ameryce Północnej rozmnaża się dziko rosnące gatunki i oferuje jako C. virginiana - powojnik wirginijski i C. crispa - powojnik kędzierzawy. Najbardziej rozpowszechniły się jednak gatunki wschodnioazjatyckie, przeważnie mieszańce. Hodowlę odmian ogrodowych rozpoczęto w Anglii. W roku 1569 przywieziono do Anglii C. viticella i podobno na cześć królowej nazwano Virgin’s Bower. Później nazwę tę, zmienioną na Lady’s Bower, objęto również wszystkie powojniki uprawiane w ogrodach. 

Wygląd

Dla celów dekoracyjnych wykorzystuje się przede wszystkim gatunki pnące, owijające się za pomocą ogonków liściowych. Liście naprzeciwległe, nieparzystopierzaste lub trójlistkowe. Kwiaty dzwonkowate do prawie płaskich, osadzone pojedynczo lub zebrane w wiechowate kwiatostany, złożone z 4-8 barwnych działek kielicha;płatków korony brak. Owocami są drobne niełupki opatrzone owłosionymi wyrostkami.

Warunki uprawy

Wszystkie powojniki są światłolubne, w skrajnym wypadku znoszą półcień (gatunki pierwotne) i sporadycznie cień (C. vitalba). Wielkokwiatowe odmiany muszą mieć górę części nadziemnej wystawioną do słońca i światła, podczas gdy przyziemna część krzewu powinna mieć zapewniony cień, chłód i odpowiednia wilgotność. Odpowiednie jest więc okrywanie gleby liśćmi, większymi kamieniami, sadzenie osłonowych bylin i kwiatów letnich, ewentualnie karłowatych roślin drzewiastych. Powojników nie należy sadzić przy południowej stronie podpór, idealna jest natomiast wystawa zachodnia lub wschodnia. Gleba powinna być żyzna, o odpowiedniej zawartości wapnia, dostatecznie przepuszczalna. Można przed posadzeniem roślin poprawić strukturę gleby, dodając kompost. Suche stanowiska najlepiej znosi C. vitalba. W zanieczyszczonym powietrzu nie rosną zbyt dobrze. Sadzi się je raczej wiosną niż jesienią. Szczepione wielkokwiatowe odmiany należy sadzić o 

10 cm głębiej niż gatunki pierwotne, żeby ukorzenił się również uszlachetniony zraz. Cała roślina jest wówczas w mniejszym stopniu uzależniona od systemu korzeniowego podkładki i jest bardziej odporna. Jeżeli powojniki sadzimy przy ścianach, to lepiej jest zachować od nich większy odstęp, a rośliny odpowiednio na ścianach poprowadzić. Jeśli posadzi się roślinę blisko przy ścianie, będzie ona cierpieć z powodu braku wody, która tu nie dociera w czasie deszczu. Podczas sadzenia dobrze jest rozłożyć na korzeniach torf lub obornik, ewentualnie liście, żeby gleba nie wysychała.

Zabiegi pielęgnacyjne 

Po posadzeniu roślinę krótko przycinamy. W następnych latach usuwamy co roku suche pędy, a pozostałe odpowiednio skracamy. Cięcie może być dosyć silne, ponieważ większość powojników kwitnie na nowych pędach. Przed zima należy zabezpieczyć roślinę kopczykiem, najlepiej usypanym z liści, zwłaszcza w przypadku odmian wielkokwiatowych. Robi się to, gdy gleba już lekko zmarznie, gdyż podczas zimowania może roślinom bardzo zaszkodzić nadmierna wilgotność.

Zastosowanie

Powojniki, zwłaszcza odmiany wielkokwiatowe, należą do bardzo poszukiwanych i lubianych roślin. Kwitnąc w okresie lata i jesieni, wypełniają lukę wśród kwitnących roślin drzewiastych. Gatunki pnące nadają się do okrywania altan, łuków nad bramami i przy wyjściach, płotów, ścian, pergoli, słupów itp. Niektóre bujniej rozrastające się gatunki (C.vitalba i C.viticella) wspaniale nadają się do okrywania mniej dekoracyjnych drzew, które potrafią przemienić w malownicze kaskady z mnóstwem drobnych kwiatostanów lub w wodospady puszystych owoców po przekwitnieniu. Gatunki te mogą pełnić również funkcje maskujące. Wielkokwiatowe odmiany dobrze komponują się np. z niektórymi bylinami o kontrastowych kwiatach i z pnącymi różami. 

Odmiany

Albina Plena - szwedzka odmiana o uroczych półpełnych białych kwiatach, bardzo odporna na choroby i mróz. Kwitnie od kwietnia do końca maja. 

Purple Spider - ma prawie czarne półpełne kwiaty. Nie lubi gleb suchych, kwaśnych. Nie wymaga cięcia, dobra do obsadzania niskich ogrodzeń. Kwitną dwa razy w roku, najpierw na przełomie kwietnia i maja, a następnie powtórnie w sierpniu, jest to jedna z bardziej odpornych odmian. 

Bałtyk - bardzo wcześnie i obficie kwitnąca polska odmiana o umiarkowanie silnym wzroście. Duże prawie okrągłe kwiaty o kolorze fioletowo liliowym. Rozwijają się w maju i czerwcu. Przycięta po kwitnieniu, latem powtarza kwitnienie. Mało wymagająca odmiana.

Błękitny anioł - to pnącze średnio silnie rosnące. Duże pojedyncze niebieskie kwiaty, pojawiają się na pędach jednorocznych od połowy czerwca do końca lipca. Nie jest odmianą trudna w uprawie.

Cassandra - niebieskie rurkowate kwiaty, rozwijają się od lipca aż do września, swoja wielkością, kształtem oraz silnym zapachem, bardzo przypominają kwiaty hiacyntów. 

Daniel Deronda - jest to bardzo interesująca odmiana o wielkich półpełnych niebiesko granatowych kwiatach. Mrozo odporna i mało wymagająca, kwitnie dwa razy w roku - maj/czerwiec i ponownie sierpień/wrzesień. 

Dr. Ruppel - odmiana o ogromnych pięknych kwiatach dwubarwnych. kwitnie w maju i w czerwcu oraz trochę słabiej od lipca do września. 

Dzieci Warszawy - polska odmiana o dużych jasnofioletowych kwiatach z lekko pofalowanymi działkami. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a później mniej obficie we wrześniu. 

Heather Herschell - bylinowa odmiana o ciekawych różowych dzwonkowatych kwiatach. Pora kwitnienia to lipiec, sierpień i wrzesień. 

Jackmani - jest pnączem o fioletowych lub ciemno błękitnych kwiatach. istnieje też odmiana biała, różowa i karminowa. Kwitnie od końca czerwca do września. 

Jan Paweł II - kolory kwiatów mogą być różowe lub białe. Kwitnie od początku lata aż do jesieni, niezbyt obficie. 

Kiri Te Kanawa - odmiana o pełnych, ciemnoniebieskich kwiatach rozwijających się od maja do sierpnia. Szczególnie przydatna do uprawy w niedużych ogrodach i w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Little Mermaid - japońska odmiana o rzadkiej łososiowo różowej barwie kwiatów. kwitnie w maju i czerwcu, a po przycięciu od sierpnia do września.

Markham’s Pink - najwcześniej i najobficiej kwitnąca odmiana o uroczych półpełnych purpurowo różowych kwiatach. Pojawiających się od kwietnia do  czerwca. 

Mazury - pełne niebieskie kwiaty. Kwitnie od czerwca do września. Wyglądają jak wykonane z bibułki. 

Mrs. Cholmondeley - jasnoniebieskie duże kwiaty z fioletowymi prążkami. Zakwita w maju i poza krótką letnią przerwą, cieszy oczy do końca sierpnia. Są w pełni mrozoodporne.

Niobe - polska odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach z żółtymi pręcikami. Kwitnie w okresie maj/czerwiec, sierpień/wrzesień. 

Nelly Moser - stara odmiana o dużych dwubarwnych kwiatach - jasnoróżowoliliowych, z intensywnie różowym pasem w środku działek i czerwonymi pylnikami. Kwitnie obficie w maju i czerwcu, a już słabiej od lipca do września. 

Perida - uznana za najładniejszą czerwonokwiatową odmianę. Kwitnie od czerwca do sierpnia.  

Polish Spirit - polska odmiana, ma fioletowe kwiat. Kwitnie od czerwca do października. 

Polonez - czerwone kwiaty średniej wielkości z lekko rozjaśnionym środkowym pasem i jaśniejszym spodem. Kwitnie obficie od czerwca do lipca, a potem słabiej we wrześniu. 

Popiełuszko - polska odmiana o jedwabisto-białych kwiatach z kawowymi pylnikami na białych nitkach. Kwitnie wyjątkowo długo i obficie - od maja do października. 

Praecox - roślina okrywowa o dużych ciemnozielonych liściach. W lipcu i sierpniu, dodatkową ozdobą jest tworzący się welon drobnych jasnofioletowych kwiatów. 

Red Star - duże kwiaty, pełne lub półpełne w kolorze czerwonym. Kwitnie od maja do czerwca i ponownie od sierpnia do września. 

Rooguchi - fioletowo granatowe kwiaty z jasnymi brzegami, elegancki kształt dzwonka. Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do września. 

Bill McKenzie - drobne, dzwonkowate, intensywnie żółte kwiaty. Utrzymuje kolor zielonych liści do listopada. Kwitnie w lecie i jesieni. 

The President - obficie kwitnąca odmiana o fioletowo granatowych kwiatach. Kwitnie od maja do czerwca i ponownie od lipca do września. 

Ville de Lyon - piękne duże pojedyncze kwiaty o intensywnym karminowo-czerwonym kolorze z ciemnoróżowym pasem pośrodku, gdy kwitną nie sposób ich nie zauważyć. Kwitną od maja do września. 

Paul Farges -  pnącze o liściach zielonych, aż do początku listopada. Latem i jesienią pokrywa się masa gwiazdkowych lekko pachnących kwiatów. 

Purpurea Plena Elegans - fantazyjna odmiana, pokrywająca się masą bordowych kwiatów w stylu retro. Kwitnie obficie od czerwca do września. 

Vyvyan Pennell - imponujące pełne fioletowo-niebieskie kwiaty, rozwijające się od maja do czerwca. 

Warszawska Nike - polska odmiana o ciemnopurpurowo - fioletowych kwiatach ze złocistymi pręcikami. Kwitnie od czerwca do września. 

Westerplatte - polska odmiana o jaskrawych czerwonych aksamitnych kwiatach, bardzo efektowna. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Fay - urokliwa odmiana o dzwonkowatych przewisających jasnoróżowych kwiatach. Kwitnie wyjątkowo długo - od połowy czerwca do końca października. 

Urszula Ledóchowska - duże kwiaty w kolorze białym z czerwonymi pylnikami. Kwitnie obficie w maju i w czerwcu i ponownie może zakwitnąć w sierpniu i wrześniu. 

Guernsey Cream -  ciekawa odmiana, obficie kwitnąca od połowy maja do lipca i ponownie w końcówce sierpnia. Początkowo kwiaty są jasnożółte, a w miarę rozwijania bieleją. 

Duchess of Edinburgh - dwukolorowe białe kwiaty z kilkoma rzędami zielonych płatków w kształcie rozety. Kwitnie od maja do września. 

Blue Pillar - odmiana o zwartej budowie i niebieskich kwiatach. Kwitnie od czerwca do lipca.

Generał Sikorski - niebiesko-fioletowe kwiaty z ozdobnymi, trującymi owocami. Kwitną od czerwca do października. Jedna z najpopularniejszych odmian na  świecie. 

Fujimusume - Wcześnie kwitnąca, wspaniała odmiana wyhodowana w Japonii. Uznana za najpiękniejszą spośród niebieskich powojników. Kwitnie długo i obficie od maja do września, z przerwą w lipcu. 

Related products

Clematis

Clematis Albina Plena 1L

Price zł15.99

Clematis ’Albina Plena’ (Clematis ’Albina Plena’) A variety with semi-full, pure white petals with a diameter of 6-8 cm, blooms from April to May, and then again in August, until autumn it leaves decorative, fluffy multi-fruit, grows to 3-4 m, 1.5 m per year. It is also suitable for buckets ...

Clematis

Clematis Bill McKenzie 1L

Price zł15.99

Clematis ’Bill McKenzie’ (Clematis Tangutica ’Bill McKenzie’) A rapidly growing variety. Perfect for beginner clematis lovers. Twists around supports.Vigorous - grows up to 3.5-4.5 m. Yellow, large, fluffy flowers, decorative inflorescences.Position in the sun or partial shade. Does not like ...

Clematis

Clematis Blue Angel 1L

Price zł17.99

Powojnik wielkokwiatowy Błękitny Anioł  (Clematis Błękitny Anioł) Opis ogólny: Pnącze, o zielonych, sezonowych liściach dorastające do 4 m wysokości , mrozoodporne, Kwiaty: pojedyncze, średniej wielkości koloru jasnoniebieskiego.  Kwitnienie: obficie, na tegorocznych pędach w czerwcu i ...

Clematis

Clematis Blue Pillar 1L

Price zł17.99

Powojnik ‚Matka Urszula Ledóchowska’ łac. Clematis Jedna z najwcześniej kwitnących polskich odmian, o kwiatach dużych, białych z czerwonymi pylnikami, kwitnie od połowy maja do końca czerwca,dorasta do 3 m, wspina się po naturalnych podporach, Wymagania : stanowisko słoneczne, półcień, gleba ...

Clematis

Clematis Cassandra 1L

Price zł16.99

Perennial clematis ’Cassandra’ (Clematis ’Cassandra’) General description: clematis perennial with raised, stiff shoots, does not cling to supports, Flowers: fragrant, intensely blue, set in bunches of leaves Flowering: from July to September Requirements / Cultivation:   grows best on ...

Clematis

Clematis Dr. Ruppel 1L

Price zł17.99

Clematis ’Dr. Ruppel’  Definitely one of the best bicolour varieties! Big, beautiful flowers. Perfect for beginner clematis lovers. Flower size: 16 cm, Height: 2.5 m, annual growth of 1-2 m. Frost resistance: very good, Early flowering bastard. Suitable for buckets and pots. Resistant and not ...

Clematis

Clematis Dr. Ruppel 2L

Price zł22.99

Clematis ’Dr. Ruppel’  Definitely one of the best bicolour varieties! Big, beautiful flowers. Perfect for beginner clematis lovers. Flower size: 16 cm, Height: 2.5 m, annual growth of 1-2 m. Frost resistance: very good, Early flowering bastard. Suitable for buckets and pots. Resistant and not ...

Clematis

Clematis Duchess of Edinburgh 1L

Price zł17.99

Powojnik ‚Matka Urszula Ledóchowska’ łac. Clematis Jedna z najwcześniej kwitnących polskich odmian, o kwiatach dużych, białych z czerwonymi pylnikami, kwitnie od połowy maja do końca czerwca,dorasta do 3 m, wspina się po naturalnych podporach, Wymagania : stanowisko słoneczne, półcień, gleba ...

Clematis

Clematis Fujimusume 1L

Price zł17.99

Powojnik ‚Fujimusume’ łac. Clematis japońska odmiana powojnika, osiągająca do 3 metrów wysokości, kwiaty duże, lazurowo-niebieskie, z żółtymi pręcikami, kwitnie obficie w maju/czerwcu na zeszłorocznych pędach, w sierpniu/wrześniu powtarza kwitnienie na tegorocznych pędach, może piąć się po ...

Clematis

Clematis General Sikorski 1L

Price zł17.99

Powojnik ‚Generał Sikorski’ łac. Clematis najpopularniejsza polska odmiana powojnika, osiąga do 3 metrów wysokości , kwiaty duże, niebieskofioletowe z jasnymi pręcikami, kwitnie obficie w maju i czerwcu, powtarza kwitnienie do września, odmiana polecana do upraw w pojemniku Wymagania: ...

Clematis

Clematis Guernsey Cream 1L

Price zł17.99

Powojnik ‚Guernsey Cream’ łac. Clematis powojnik osiągający do 2 metrów wysokości, kwiaty duże, o jasnożółtej barwie z zielonkawym pasem, kwitnie od maja do lipca na zeszłorocznych pędach, powtarza kwitnienie od sierpnia do września na pędach tegorocznych, odmiana nadająca się do uprawy w ...

Clematis

Clematis Heather Herschell 1L

Price zł16.99

Clematis ’Heather Herschell’ (Clematis ’Heather Herschell’) Is a herbaceous, non-climbing clematis easy to grow clematis, considered to be one of the finest selections of its type. Was given the Golden Clematis Award from the International Clematis Society in 2015. Flowers  between ...

Clematis

Clematis Jackmani 1L

Price zł17.99

Clematis ‘Jackmanii’ Is the most popular and widely grown deciduous vine which gets covered with a velvety dark purple flowers with four or five sepals, fading to violet over time with white or cream stamens. Blooms profusely beginning in midsummer and then again with smaller flowers in early ...

Clematis

Clematis Jerzy Popiełuszko 1L

Price zł17.99

Powojnik ‚Matka Urszula Ledóchowska’ łac. Clematis Jedna z najwcześniej kwitnących polskich odmian, o kwiatach dużych, białych z czerwonymi pylnikami, kwitnie od połowy maja do końca czerwca,dorasta do 3 m, wspina się po naturalnych podporach, Wymagania : stanowisko słoneczne, półcień, gleba ...

Clematis

Clematis John Paul II 1L

Price zł16.99

Clematis ’John Paul II’  Polish variety! Large, white flowers with a bright pink ribbon.Clematis blooms over a long period of time. Grapevine winding around supports (fences, pergolas), grows up to 4 m, 2 m annually.Flowers Ø 14 cm, alabaster with a light shade of pink and deep red anthers.It ...

Clematis

Clematis John Paul II 2L

Price zł22.99

Clematis ’John Paul II’ Polish variety! Large, white flowers with a bright pink ribbon.Clematis blooms over a long period of time.Grapevine winding around supports (fences, pergolas), grows up to 4 m, 2 m annually.Flowers Ø 14 cm, alabaster with a light shade of pink and deep red anthers.It ...

Clematis

Clematis Kiri Te Kanawa 1L

Price zł16.99

Clematis ’Kiri Te Kanawa’ A wonderful variety with large, double, dark violet-blue flowers with contrasting cream stamens and dark green leaves. Named for the famous opera singer. Flowers twice in the season from May - June and August - September Plant in moist but well-drained or moisture ...

Clematis

Clematis Markham’s Pink 1L

Price zł15.99

Clematis ’Markham’s Pink’ (Clematis ’Markham’s Pink’) Blooming period starts in April - the earliest of the clematis. This variety has small, semi-double flowers with purple-pink color, it blooms profusely. It climbs around supports It grows up to 2-2.5 meters , 1.5 meter per ...

Clematis

Clematis Mazury 1L

Price zł16.99

Clematis 'Mazury’ Named for a region in northeastern Poland also called Clematis Crater Lake Won many prestigious awards such as: silver medal at Green is Life 2006 (Warsaw, Poland); silver medal at Plantarium 2010 (Holland); golden medal at Flowers-Expo 2013 in Moscow (Russia). Is a ...

Clematis

Clematis Nelly Moser 1L

Price zł17.99

(Clematis ’Nelly Moser’) It belongs to the early large-flowered group. Big, beautiful flowers, with a diameter of 16-20 cm, single, pale pink with a darker stripe in the middle, brown anthers. Flowering time: May / June and August / September. The plant grows to 2-3 m, suitable for northern, ...

Clematis

Clematis Nelly Moser 2L

Price zł22.99

(Clematis ’Nelly Moser’) It belongs to the early large-flowered group. Big, beautiful flowers, with a diameter of 16-20 cm, single, pale pink with a darker stripe in the middle, brown anthers. Flowering time: May / June and August / September. The plant grows to 2-3 m, suitable for northern, ...

Clematis

Clematis Niobe 1L

Price zł17.99

Clematis ’Niobe’  Large-flowered, often cultivated, early flowering variety. One of the most vigourosly flowering varieties that lavishes the garden with lots of flowers! A low variety - grows up to two meters with an annual increase of up to 1.5 m. It blooms profusely in June and then again ...

Clematis

Clematis Paul Farges 1L

Price zł15.99

Clematis ’Paul Farges’  (Clematis ’Paul Farges’) The clematis grows up to 7 meters, with an annual growth of 4 m. Flower size: approx. 4 cm. It flowers in July, until September, very vigurously. It climbs by means of petioles. Suitable for every direction. An undemanding plant that grows ...

Clematis

Clematis Polish Spirit 1L

Price zł17.99

Clematis ’Polish Spirit’ ’Polish Spirit’ is a late, medium-sized, vigorous deciduous climber with pinnate leaves. Considered easy to grow and ideal for beginners. Produces rich deep violet, star-shaped flowers with lighter bars and pale lime green stamens between June and September.  It has ...

Clematis

Clematis Polish Spirit 2L

Price zł22.99

Clematis ’Polish Spirit’ ’Polish Spirit’ is a late, medium-sized, vigorous deciduous climber with pinnate leaves. Considered easy to grow and ideal for beginners. Produces rich deep violet, star-shaped flowers with lighter bars and pale lime green stamens between June and September.  It has ...

Clematis

Clematis Polonez 1L

Price zł17.99

Clematis ’Polonez’ Fast growing, polish variety with purple-red flowers with yellow stamens. Name taken from Polish dance ‘Polonaise’.   Awarded at ‘Plantarium’ a bronze medal at 2005. Flowers abundantly twice a year,  in June-July and then from August to September when has slightly smaller ...

Clematis

Clematis Purple Spider 1L

Price zł15.99

Powojnik botaniczny ’Purple Spider’ (Clematis ’Purple Spider’) A repeated flowering variety. Dark purple, semi-full flowers in the shape of bells. Good for climbing supports: fences, pergolas, walls, as well as on balconies and terraces in large pots. Dark purple flowers. Grows up to 2.5 m. ...

Clematis

Clematis Rooguchi 1L

Price zł16.99

Clematis ’Rooguchi’ (Clematis ’Rooguchi’) Grow in fertile, medium moisture, well-drained soils in full sun to part shade. Vining hybrids are best sited in locations where the flowering parts of the vine are in sun to part shade but the roots are shaded. Some light afternoon shade is usually ...

Clematis

Clematis Rooguchi 2L

Price zł22.99

Clematis ’Rooguchi’ (Clematis ’Rooguchi’) Grow in fertile, medium moisture, well-drained soils in full sun to part shade. Vining hybrids are best sited in locations where the flowering parts of the vine are in sun to part shade but the roots are shaded. Some light afternoon shade is usually ...

Clematis

Clematis The President 1L

Price zł17.99

Clematis ’The President’ This clematis is interesting because of its beautiful, isolated, large, violet flowers with purple and brown anthers. The President repeats flowering in the summer. Flower Size: Large, 15 to 20 cmHeight: 2.5 m, 1.5 m growth. Requirements: moderately moist, fertile ...

Clematis

Clematis Urszula Ledóchowska 1L

Price zł17.99

Powojnik ‚Matka Urszula Ledóchowska’ łac. Clematis Jedna z najwcześniej kwitnących polskich odmian, o kwiatach dużych, białych z czerwonymi pylnikami, kwitnie od połowy maja do końca czerwca,dorasta do 3 m, wspina się po naturalnych podporach, Wymagania : stanowisko słoneczne, półcień, gleba ...

Clematis

Clematis Ville de Lyon 1L

Price zł17.99

Clematis ’Ville de Lyon’ Beautiful, large, single flowers, intense carmine and red color with a dark pink strip in the middle, with golden anthers. At the time of flowering it is hard not to notice it in the garden! A vigorous variety, flowering profusely in May until September. Flowers size: ...

Clematis

Clematis Ville de Lyon 2L

Price zł22.99

Clematis ’Ville de Lyon’ Beautiful, large, single flowers, intense carmine and red color with a dark pink strip in the middle, with golden anthers. At the time of flowering it is hard not to notice it in the garden! A vigorous variety, flowering profusely in May until September. Flowers size: ...

Clematis

Clematis Vyvyan Pennell 1L

Price zł16.99

Clematis ’Vyvyan Pennell’ Sometimes referred to as the “Queen of the Vines”, best long double flowered clematis variety. Received Award of Garden Merit of the Royal Horticultural Society’s. Vyvyan Pennell’_ ’Vyvyan Pennell’ is a large, deciduous climber with glossy, dark-green leaves. ...

Clematis

Clematis Vyvyan Pennell 2L

Price zł22.99

Clematis ’Vyvyan Pennell’ Sometimes referred to as the “Queen of the Vines”, best long double flowered clematis variety. Received Award of Garden Merit of the Royal Horticultural Society’s. Vyvyan Pennell’_ ’Vyvyan Pennell’ is a large, deciduous climber with glossy, dark-green leaves. ...

Clematis

Clematis Warsaw Nike 1L

Price zł16.99

Clematis ’Warszawska Nike’ A lovely variety with mid-green leaves and velvety-purple flowers with contrasting golden-yellow stamens. A winner of Silver Medal at Plantarium and awarded the RHS Award of Garden Merit. It flowers from late spring to early summer and again in the autumn. An ...

Clematis

copy of Clematis ’Heather Herschell’ 2L

Price zł22.99

Clematis ’Heather Herschell’ (Clematis ’Heather Herschell’) Is a herbaceous, non-climbing clematis easy to grow clematis, considered to be one of the finest selections of its type. Was given the Golden Clematis Award from the International Clematis Society in 2015. Flowers  between ...

Clematis

copy of Perennial clematis ’Cassandra’ 2L

Price zł22.99

Perennial clematis ’Cassandra’ (Clematis ’Cassandra’) General description: clematis perennial with raised, stiff shoots, does not cling to supports, Flowers: fragrant, intensely blue, set in bunches of leaves Flowering: from July to September Requirements / Cultivation:   grows best on ...

Clematis

Gift seedling Clematis Heather Herschell 1L

Price zł17.99

Clematis ’Heather Herschell’ (Clematis ’Heather Herschell’) Is a herbaceous, non-climbing clematis easy to grow clematis, considered to be one of the finest selections of its type. Was given the Golden Clematis Award from the International Clematis Society in 2015. Flowers  between ...

Sadzonka prezentowa

Gift seedling Clematis Nelly Moser 1L

Price zł17.99

(Clematis ’Nelly Moser’) It belongs to the early large-flowered group. Big, beautiful flowers, with a diameter of 16-20 cm, single, pale pink with a darker stripe in the middle, brown anthers. Flowering time: May / June and August / September. The plant grows to 2-3 m, suitable for northern, ...

Clematis

Gift seedling Clematis Polish Spirit 1L

Price zł17.99

Clematis ’Polish Spirit’ ’Polish Spirit’ is a late, medium-sized, vigorous deciduous climber with pinnate leaves. Considered easy to grow and ideal for beginners. Produces rich deep violet, star-shaped flowers with lighter bars and pale lime green stamens between June and September.  It has ...

Sadzonka prezentowa

Gift seedling Clematis Rooguchi 2L

Price zł23.99

Clematis ’Rooguchi’ (Clematis ’Rooguchi’) Grow in fertile, medium moisture, well-drained soils in full sun to part shade. Vining hybrids are best sited in locations where the flowering parts of the vine are in sun to part shade but the roots are shaded. Some light afternoon shade is usually ...

Clematis

Italian clematis Fay 1L

Price zł16.99

Italian clematis ’Fay’  (Clematis viticella ’Fay’) General description: beautiful, long-blooming clematis variety, frost-resistant, growing up to 2 meters high, easy to grow variety; it is worth planting it right next to the paths, Flowers: pale pink, bell-shaped, about 3 cm in diameter ...

Comments (0)

No comments at this moment