Filtruj według

Cena

Cena

Dojrzewanie owoców

Dojrzewanie owoców

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Wpisy

Wpisy

Świdośliwa

 • Świdośliwa lamaracka

  1l - 10,90 zł
  2l - 15.90 zł

  Świdośliwa lamaracka  (Amelanchier lamarckii)

  Opis ogólny: Jest to kanadyjski gatunek, tworzy duży krzew czasem małe drzewo. Max dorasta do 10 m wysokości. Jest to gatunek o dużej mrozoodporności. Odporna na choroby

  Kwiaty: Kwiaty są drobne, białe do 1 cm średnicy

  Kwitnienie: Kwitnie wcześnie na przełomie kwietnia i maja

  Owoce: Purpurowo- czerwone, kuliste jadalne owoce. Nadają się do jedzenia z krzaka jak i również na przetwory. Smaczne owoce inaczej zwane borówką kanadyjską.

  Owocowanie: Lipiec

  Wymagania: Mają przeciętne wymagania uprawowe. Nadaje się do sadzenia w parkach i większych ogrodach. Zalecenia to żyzne gleby o umiarkowanie wilgotnym podłożu. Stanowisko słoneczne bądź też półcień. Nie wymaga cięcia. Można wykorzystać do tworzenia żywopłotów i szpalerów.

 • Świdośliwa kanadyjska

  1l - 10,90 zł
  2l - 15.90 zł

  Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis)

  Opis ogólny: Jest to długowieczny krzew owocujący, o wysokich walorach ozdobnych. Pochodzi z Ameryki Północnej, świetnie sprawdza się w uprawie również w Polsce. Osiąga wysokość od 2 do 3 metrów i nie wymaga przycinania. Doskonale prezentuje się zarówno wiosną, latem, jak i jesienią, nie tylko ze względu na piękne kwiaty, ale także na liście.

  Liście: Jego młode liście mają nietypowy, czerwonawy, rdzawy kolor, później zielenieją, a następnie jesienią przebarwiają się w szerokiej gamie kolorystycznej od czerwieni po fiolet.

  Kwiaty: Krzew kwitnie na przełomie kwietnia i maja

  Kwitnienie: Kwitnie w kwietniu/maju

  Owoce: Smaczne, słodkie, kuliste, w odcieniach fioletu, nadające się do bezpośredniego spożycia, ale też na przetwory

  Owocowanie: Na przełomie czerwca i lipca

  Wymagania: Preferuje stanowiska słoneczne,  roślina odporna na mróz i szkodniki, nie ma większych wymagań glebowych.. Lubi dobrą cyrkulację powietrza, jest też wrażliwa na niedobór wody (dlatego w gorszych warunkach może potrzebować czasowego nawodnienia).

 • Świdośliwa olcholistna ‘Smoky’

  1l - 17,90 zł
  2l - 22.90 zł

  Świdośliwa olcholistna ’Smoky’ (Amelanchier alnifolia ’Smoky’)

  Opis ogólny: Jest to najsłodsza i najobficiej plonująca odmiana. Dorasta do 4,5 m wysokości. Owoce mogą być przeznaczone do przetwórstwa bądź też do spożywania ‘prosto z krzaka’. Odporna na szkodniki i choroby. Jest to odmiana bardzo często wykorzystywana na plantacjach ze względu na najwyższe plonowanie.

  Kwitnienie: Kwitnie w maju

  Owoce: Duże, niebieskoczarne o delikatnym nalocie. Bardzo słodka odmiana, posiadająca zawartość związków polifenolowych, bogata w wit B i C

  Owocowanie: Nierównomierne

  Wymagania: Preferuje stanowiska słoneczne. Owocuje dobrze zarówno na glebach żyznych jak i ubogich.

 • Świdośliwa olcholistna ’Northline’

  1l - 17,90 zł
  2l - 22.90 zł

  Świdośliwa olcholistna ’Northline’ (Amelanchier alnifolia ’Northline’)
   

  Opis ogólny: Krzew dorasta do wysokości 3 m .Odmiana bardzo plenna, silnie rosnąca.

  Owoce Duże, do 17 mm średnicy, owalne, niebieskoczarne z delikatnym nalotem. Słodkie ,przetrzymane na krzakach nie opadają ale tracą swój smak i miękną.

  Owocowanie: Kwitnie na przełomie czerwca i lipca

  Wymagania: Krzew można uprawiać na terenie całego kraju. Preferuje stanowiska słoneczne. Przy dobrze prowadzonej pielęgnacji może zachować przez ok  nawet 20 lat. Pierwsze cięcie dokonujemy ok 5 lat po posadzeniu.

 • Świdośliwa olcholistna ’Martin’

  1l - 17,90 zł
  2l - 22.90 zł

  Świdośliwa olcholistna ’Martin’ (Amelanchier alnifolia ’Martin’)

  Opis ogólny: Krzew dorastający do 3 m wysokości. Owocuje już w trzecim roku po posadzeniu ,co roku do 40-50 lat. Nadaje się na żywopłoty naturalne czy strzyżone. Roślina atrakcyjna dla pszczół i ptaków. W pełni mrozoodporna.

  Owoce: Owoce są bogate w substancje mineralne, podobne w smaku do owoców borówki amerykańskiej, zawierają witaminy z grupy C i B, magnez, potas, mangan, fosfor oraz błonnik pokarmowy. Mają wysoką wartość przeciwutleniającą. Bardzo słodkie owoce

  Owocowanie: Od połowy czerwca do połowy lipca.

  Wymagania: Roślina łatwa w uprawie, mało wymagająca. Preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Uniwersalna  roślina do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz parkach. Nadaje się na żywopłoty naturalne czy strzyżone.

 • Świdośliwa olcholistna ’Honeywood’

  1l - 17,90 zł
  2l - 22.90 zł

  Świdośliwa olcholistna ’Honeywood’ (Amelanchier alnifolia ’Honeywood’)

  Opis ogólny: Jest to krzew dorastający do 5 m wysokości. Charakteryzuje się sezonowym ulistnieniem, dekoracyjnym kwitnieniem, a także ładnie przebarwiającymi się w okresie jesiennym liśćmi, co powoduje, że stają się w tym okresie niezwykle malownicze. Rzadko atakowana przez szkodniki, całkowicie mrozoodporna.

  Owoce: Fioletowe,kuliste,jadalne, owoce są bogate w substancje mineralne, podobne w smaku do owoców borówki amerykańskiej, zawierają witaminy z grupy C i B, magnez, potas, mangan, fosfor oraz błonnik pokarmowy.

  Owocowanie: Na przełomie czerwca i lipca

  Wymagania: Preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Odmiana bardzo plenna z tendencją do przemiennego owocowania – zwykle owocuje obficiej co drugi rok, podobnie jak odmiana ‘Northline’. Uniwersalna roślina do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz parkach. W 6-8 roku po posadzeniu należy przeprowadzić silne cięcie by usunąć zniszczone gałęzie i pobudzić roślinę do owocowania.

 • Świdośliwa olcholistna ’Thiessen’

  1l - 17,90 zł
  2l - 22.90 zł

  Świdośliwa olcholistna ’Thiessen’ (Amelanchier alnifolia ’Thiessen’)

  Opis ogólny: Krzew silnie rosnący, do wysokości 5 m.Odmiana długowieczna  – 70 lat i więcej. Thiessen jest odmianą plenną , wcześniej kwitnąca i dojrzewająca od innych.

  Owoce: Owoce bardzo duże, o średnicy do 17 mm, prawie kuliste, soczyste, o słodkim smaku. Odmiana preferowana przez amatorów.

  Owocowanie: Świdośliwa olcholistna ‘Thiessen’ w warunkach polskich dojrzewa już pod koniec czerwca

  Wymagania: Świdośliwe można sadzić  na każdym stanowisku. , jednak preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste. Wymagania glebowe  nie powinny stanowić problemu, ponieważ rejony, gdzie występuje naturalnie są bardzo podobne do polskich warunków. Roślina bardzo źle znosi natomiast wysokie zasolenie gleby.  Warto pamiętać również o właściwym nawadnianiu.

 • Świdośliwa jajowata

  1l - 9,90 zł
  2l - 14.90 zł

  Świdośliwa jajowata (Amelanchier ovalis)

  Opis ogólny: Krzew osiągający do 2 m wysokości. Jest to gatunek europejski spokrewniony ze świdośliwami amerykańskimi.

  Owoce: Owoce są zebrane po kilka sztuk, mają kształt kulisty, kolor ciemnoróżowy z sinym nalotem. Owoce świdośliwy mają słodki i soczysty miąższ podobny do borówki amerykańskiej stąd zwyczajowa nazwa borówka kanadyjska lub słodka aronia

  Owocowanie: Zbieramy je od połowy czerwca do połowy lipca owocuje już w 3 roku od posadzenia.

  Wymagania: Preferuje stanowiska słoneczne.  Polecana jest do ogrodów przydomowych, sadzona zarówno pojedynczo, jak i w zestawieniach barwnych z innymi drzewami dekoracyjnymi. Świdośliwa jest łatwa w uprawie, dobrze rośnie i obficie owocuje nawet na mniej zasobnych i średnio żyznych glebach o odczynie najlepiej obojętnym. Nie lubi miejsc podmokłych.