Akebia pięciolistkowa 1L

Akebia quinata

Opis ogólny :

Akebia pięciolistkowa jest poszukiwanym, niezwykle efektownym, tropikalnym pnączem. Zastosowanie znajduje przy obsadzeniu ogrodzenia, altan czy pergoli. Silnie rosnące pędy owijają się wokół podpór tworząc piękną zasłonę, która w okresie kwitnienia zyskuje cynamonowo pachnące, różowe i fioletowe kwiaty. Półzimozielona, dzięki czemu jej posiadacze mogą cieszyć się jej urokiem przez cały rok.

Dostępność produktu: Dostępny
Zostało Ci tylko 100,00 do darmowej dostawy!
0,00 zł / 100,00
Cena
18,99 zł
Ilość

Kup do 12:00 a my wyślemy produkt dzisiaj
 

Gwarancja jakości

 

Bezpieczne płatności

 

Szybka wysyłka

 

Wsparcie eksperta

opis.png

Opis ogólny: Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, osiągające wysokość 5-10 m, należące do rodziny krępieniowatych (Lardizabalaceae). W ogrodzie akebia pięciolistkowa sprawdza się do obsadzania pergoli, altan, ścian i ogrodzeń. Roślina silnie owija się wokół wszelkich podpór. Sadzona swobodnie może rosnąć również jako roślina okrywowa.

kwiaty.png

Kwiaty: Akebia pięciolistkowa wytwarza dekoracyjne, palczaste liście na długich ogonkach i słodko pachnące, gwiazdkowate kwiaty, zebrane po kilka w gronach - męskie jasnoróżowe, żeńskie ciemnopurpurowe.

kwitnienie.png

Kwitnienie: Akebia pięciolistkowa kwitnie w w kwietniu - czerwcu. 

liście.png

Liście: Palczasto złożone z 5 zielonych i ciemnozielonych, owalno-eliptycznych listków.

stanowisko:wymagania.png

Owoce: Jesienią (w okresie od września do października) akebia wytwarza walcowate, egzotycznie wyglądające owoce zebrane po 2-6 w płaskie owocostany. Ich okrywy - podłużne, intensywnie fioletowe meszki o kształcie zbliżonym do bakłażana, w miarę dojrzewania pękają i ukazują jadalną część w kolorze biało-fioletowym. Miąższ jest słodki jego smak przypomina lekko smak melona.

stanowisko:wymagania.png

Stanowisko/wymagania: Akebia preferuje miejsca nasłonecznione, ale może rosnąć również w półcieniu. Nie lubi jednak stanowisk zbyt gorących. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekko wilgotnych.  Sadzić w odstępie 1m. Aby zwiększyć owocowanie, należy posadzić minimum 2 sadzonki.

pielegnacja

Pielęgnacja: Do zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie (szczególnie młodych okazów) i cięcie. Co kilka lat warto bowiem przyciąć nadmiernie rozrastającą się roślinę. Pierwsze pędy akebii należy prowadzić po podporze. Co 2-3 lata pojedyncze pędy można mocno przyciąć (wiosną), wówczas akebia wybije także w dolnych partiach.

stanowisko:wymagania.png

Zimowanie: Akebia jest pnączem PÓŁZIMOZIELONYM, utrzymuje liście do czasu wystąpienia mrozów w okolicach -15°C. W Polsce roślina nie jest w pełni mrozoodporna i w ostre zimy może przemarzać, ale w takim wypadku wiosną zazwyczaj odrasta od podstawy. 

 

stanowisko:wymagania.png

Pochodzenie: Azja.

AKEBIA PIĘCIOLIST 1
226 Przedmioty
2021-06-11

Arkusz danych

Rodzaj
owocujące
ozdobne
Zimozielone
półzimozielone
Kolor kwiatów
fioletowy
Termin kwitnienia
IV
V
VI
Pachnące kwiaty
tak

Specyficzne odniesienia

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5

Produkty powiązane