Maliny - sadzenie i pielęgnacją

  Sadzenie malin

Stanowisko dla maliny.

Idealnym stanowiskiem dla maliny będzie miejsce słoneczne, ciepłe. Maliny nie mają wygórowanych wymagań glebowych. Należy jednak pamiętać aby nie sadzić ich na glebach piaszczystych, okresowo zalewowych.  Optymalną glebą dla maliny jest gleba próchnicza, żyzna, średnio wilgotna. 

Termin sadzenia

Nasze rośliny są doniczkowane co też pozwala na ich całoroczne sadzenie.  Najlepiej sadzić je jesienią i wiosną, choć możemy to zrobić w całym okresie wegetacji.  Przy sadzeniu w okresie letnim zwracamy uwagę na kilkukrotne podlewanie rośliny.

Technika sadzenia

Przed posadzeniem rośliny, pojemnik w którym się znajduje należy zanurzyć w naczyniu z wodą na ok. 30 minut.

Przygotowujemy dołek o głębokości i szerokości nieco większej niż doniczka, w której malinę kupiliśmy. Maliny sadzimy dość płytko, dlatego też taka głębokość nam wystarczy.  

Wkładamy sadzonkę delikatnie do dołka tak aby nie uszkodzić korzeni.  Zasypujemy i intensywnie podlewamy. 

Sadzonki maliny po posadzeniu przycinamy na wysokości 20-30 cm nad ziemią. 

Maliny warto uprawiać na usypanych wałach ziemi ( wys. 15-30 cm).  Taka technika sadzenia pomoże nam zabezpieczyć maliny przed chorobami korzeni. 

Przy sadzeniu warto też pamiętać: 

- maliny letnie powinny być sadzone w szpalerze przy drutach

- maliny jesiennie mogę być sadzone bez podpór

  Pielęgnacja

Cięcie malin

Cięcie malin letnich – cięcie zalecane jest jesienią po owocowaniu lub wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji. Zabieg ciecia polega na usunięciu wszystkich pędów dwuletnich, które już owocowały. Należy też ograniczyć ilość pędów jednorocznych- zalecane jest aby na krzewie pozostawić  od 3 do 5 pędów. Pamiętajmy również o usunięciu wszystkich odrostów korzeniowych bocznych. Pozostawione pędy należy zawinąć na prędzej przygotowany drut. 

Cięcie maliny jesiennej – ciecie zalecane jesienią tuż po owocowaniu. Zabieg polega na przycinaniu pędów tuż nad ziemią. 

Ściółkowanie

Do zabiegu ściółkowania warto użyć drobnych kory lub trocin. Ściółkowanie spowolni parowanie wody z gleby oraz rozrost chwatów. 

Nawożenie

Wiosną i latem warto stosować nawozy azotowe o spowolnionym działaniu, a jesienią nawozy fosforowe i potasowe.  Nawozy dedykowane dla malin można kupić w centrum ogrodniczym. 

Warto maliny nawozić nawozami organicznymi takimi jak kompostownik czy obornik. 

Produkty powiązane

Maliny

Malina czarna Black Jewel 1L

Cena 15,99 zł

Malina Black Jewel to odmiana o czarnych, bardzo smacznych, dużych owocach. Jedna z najbardziej odpornych na mróz i choroby, w szczególności na antraknozę. 

Maliny

Malina żółta Golden Queen 1L

Cena 14,99 zł

Malina żółta to zyskująca na popularności odmiana o żółto-złotych owocach, smacznych i słodkich. Bardzo chwalona przez hodowców ze względu na dwukrotne owocowanie i niższą skłonność do atakowania przez szkodniki.

Maliny

Malina żółta Golden Queen 2L

Cena 18,99 zł

Malina żółta to zyskująca na popularności odmiana o żółto-złotych owocach, smacznych i słodkich. Bardzo chwalona przez hodowców ze względu na dwukrotne owocowanie i niższą skłonność do atakowania przez szkodniki.

Komentarze (0)

W tej chwili nie ma komentarzy