• -5,00 zł
  • -5,00 zł

Powojnik Bałtyk wielkokwiatowy 1L

Clematis Bałtyk

Opis ogólny :

Bałtyk to wczesna i obficie kwitnąca polska odmiana powojnika o dużych fioletowo-liliniowych kwiatach. Kwitnie od maja do czerwca z możliwością powtórzenia kwitnienia późnym latem. Rośnie umiarkowanie silnie osiągając do trzech metrów wysokości. Mało wymagająca odmiana polecana dla początkujących ogrodników. Osiąga 3 m wysokości.

Dostępność produktu: Dostępny
Zostało Ci tylko 100,00 do darmowej dostawy!
0,00 zł / 100,00
Cena
21,99 zł
16,99 zł
Ilość

Kup do 12:00 a my wyślemy produkt dzisiaj
 

Gwarancja jakości

 

Bezpieczne płatności

 

Szybka wysyłka

 

Wsparcie eksperta

Opis

Opis ogólny: Odmiana powstała w końcówce XX wieku. Hodowcą był Stefan Franczak,  jeden z najbardziej uznanych twórców powojników takich jak Błękitny Anioł, Jan Paweł II, Polish Spirit, Westerplatte czy Matka Urszula Ledóchowska. Bałtyl została odznaczona nagrodą Award of Garden Merit (AGM) przyznawaną przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).

Kwiaty

Kwiaty: Bardzo duże, pojedyncze, o średnicy 17 cm, zbudowane z 6-8 szerokich płatków o lawendowo-niebieskiej barwie. W centrum kwiatu znajduje się skupisko czerwonych pylników na jasnych nitkach. 

Kwitnienie

Kwitnienie: Kwiaty zakwitają od połowy maja. Po delikatnym przycięciu opadniętych już kwiatów może powtórzyć kwitnienie na tegorocznych pędach. 

Liście

Liście: Jasnozielone, całobrzegie, pojedyńcze.

StanowiskoWymagania

Stanowisko/wymagania: Roślina może rosnąć na słońcu, w półcieniu albo cieniu. Najlepiej kwitnie jednak na stanowisku dobrze oświetlonym. Szczególnie polecane są stanowiska w pobliżu ścian o wystawie wschodnio-południowej i zachodnio-południowej. Powojniki do prawidłowego wzrostu potrzebują gleby zasobnej w wilgoć i próchnicę, posiadającej odczyn obojętny do lekko kwaśnego. Podłoże musi być przy tym odpowiednio przewiewne (dla powojników nie nadają się ciężkie gliny, ale też nie całkiem piaszczystej).

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jesienią warto obłożyć podstawę roślin kompostem lub rozłożonym, starym lub granulowanym obornikiem, a wiosną zastosować nawożenie mineralne. W sezonie nie zapominać o systematycznym podlewaniu.

Cięcie

Pielęgnacja: Nie warto bać się cięcia młodej rośliny - przycinanie wymusza na pnączach rozkrzewianie a w efekcie zagęszczenie się już od podstawy. Bałtyk należy ciąć słabo, wiosną należy głownie usunąć uschnięte lub uszkodzone pędy, pozostałe pozostawić lub przyciąć na wys. 150 cm. Cięcie powojników kwitnących wiosną i wczesnym latem należy ograniczyć do usuwania pędów uszkodzonych lub zamarłych, ewentualnie można je przycinać na wysokości około 1,5 m. Przycinanie zalecamy wykonać po przekwitnięciu aby powojnik miał szanse zakwitnąć ponownie na pędach tegorocznych. 

Podpory

Podpory: Łatwo porasta wszelkiego rodzaju siatki, tyczki, linki, słupki, kratki, płoty, ażurowe ścianki altan oraz pergole. Elementy z których składa się podpora nie powinny przekraczać 1 cm średnicy. 

Zimowanie

Zimowanie: Mrozoodporny (strefa 4; do -34°C) dobrze znosi zimy w naszym klimacie. Zaleca się okrywanie na zimę młodych sadzonek, np. robiąc kopczyk 30 cm z ziemi lub torfu.  Powojnik nie jest pnączem zimozielonym.

Pochodzenie

Pochodzenie: Polska.

CLEMATIS BAŁTYK 1
99 Przedmioty

Arkusz danych

Rodzaj
ozdobne
Zimozielone
nie
Kolor kwiatów
fioletowy
Termin kwitnienia
IX
V
VI
VIII
Pachnące kwiaty
nie
Wiek rośliny
2

Specyficzne odniesienia

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5

Produkty powiązane