Jagoda kamczacka Zojka 1L

Lonicera var. kamtschatica Zojka

Opis ogólny :

Zojka to wczesna odmiana o sporych owocach, jedna z najsłodszych odmian. Stanowi świetny zapylacz do odmiany Wojtek. Dorasta do 1,5m wysokości i jest całkowicie mrozoodporna na terenie Polski. Owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu. Latem, często wysyłamy do klientów sadzonki już z owocami! Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, mrożenia, mogą być wykorzystywane do produkcji ...

Dostępność produktu: Dostępny
Zostało Ci tylko 100,00 do darmowej dostawy!
0,00 zł / 100,00
Cena
15,99 zł
Ilość

Kup do 12:00 a my wyślemy produkt dzisiaj
 

Gwarancja jakości

 

Bezpieczne płatności

 

Szybka wysyłka

 

Wsparcie eksperta

Opis

Opis ogólny: Jagoda kamczacka Zojka to polska odmiana stworzona przez Zofię Łukaszewską. Krzew dorasta do około 150 cm wysokości i około 150 cm szerokości, a w porze kwitnienia cały obsypujący się drobnymi kwiatami. Znana pod wieloma nazwami: suchodrzew jadalny, jagoda kaukaska, borówka kamczacka, wiciokrzew kamczacki – pod wszystkimi ukrywa się jedna roślina o niezwykłych właściwościach. Jej popularność rośnie z dnia na dzień, zwłaszcza na fali mody na zdrową żywność. Jagoda kamczacka wytwarza smaczne i zdrowe owoce, warto więc zastanowić się nad jej uprawą w ogrodzie, tym bardziej, że jest wyjątkowo prosta w uprawie. 

Kwiaty

Kwiaty: Kwiaty żółtokremowe, niepozorne, są wytrzymałe na wiosenne przymrozki. Roślina jest obcopylna, co oznacza, że do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa innych odmian jagody kamczackiej. Odmiana Zojka jest idealnym zapylaczem dla odmian: Jolanta i Wojtek.

Kwitnienie

Kwitnienie: Jagoda kamczacka kwitnie w kwietniu. 

Liście

Liście: Owalne, zielone, młode liście są miękko owłosione.

Owoce

Owoce: Owoce tej odmiany są nieco mniejsze, niż u odmiany Wojtek, niezbyt duże, ważą do 1,3 g. Skórka ciemnoniebieska, pokryta srebrzystym, woskowym nalotem. Soczyste, słodkie, smaczne. Im bardziej dojrzałe tym słodsze. Owoce jagody kamczackiej są bogate w cenne składniki odżywcze: pektyny, kwasy organiczne, witaminę C i cukry. Ponadto barwniki zawarte w jagodach posiadają właściwości wzmacniające naczynia krwionośne i usuwają z organizmu toksyny i metale ciężkie.

Owoce

Dojrzewanie: Zojka owocuje już pod koniec maja i na początku czerwca. Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu. W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka. Z jednego krzewu odmiany Zojka można uzyskać nawet do 4 kg owoców. Jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat. Odmiana ta nadaje się zarówno do zbioru ręcznego jak i mechanicznego.

StanowiskoWymagania

Stanowisko/wymagania: Jagody kamczackie są łatwe w uprawie, tolerują gleby piaszczyste i suche, choć najlepiej rosną na podłożach lekko kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych, piaszczysto-gliniastych. Preferuje stanowiska słoneczne.

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jagody kamczackiej przez pierwsze 5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu. Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Zimowanie

Zimowanie: Roślina jest bardzo mrozoodporna. Nie przemarza nawet przy -45 °C, kwiaty znoszą temperatury do  -8 °C. Młode krzewy, na początku listopada obsypujemy ziemią (torfem), robiąc nad każdym z nich kopczyk ok. 30 cm wysokości.

Pochodzenie

Pochodzenie: Polska.

JAG KAM ZOJKA 1
157 Przedmioty

Arkusz danych

Termin kwitnienia
IV
Dojrzewanie owoców
V
VI

Specyficzne odniesienia

Based on 2 reviews - 0 1 2 3 4 5,00/5
a...1
opublikowano 29/04/2021

bardzo dobrze ukorzenione sadzonki


j...4
opublikowano 20/06/2020

Sadzonka bardzo ładna, doskonale zabezpieczona na czas transportu.