• Świdośliwa Northline olcholistna 2L
  • Świdośliwa Northline olcholistna 2L
  • Świdośliwa Northline olcholistna 2L
Świdośliwa Northline olcholistna 2L
search
Świdośliwa

Świdośliwa Northline olcholistna 2L

Amelanchier Alnifola Northline

Skrócony opis produktu:

Świdośliwa olcholistna Northline to odmiana która obficie owocuje, owoce bardzo duże. Smak doskonały - intensywny i słodki. Rośnie silnie i dorasta do 4 m wysokości. Jedna z częściej uprawianych odmian w Kanadzie. Owocuje już w trzecim roku po posadzeniu. Odmiana bardzo plenna z tendencją do przemiennego owocowania- zwykle owocuje obficiej co drugi rok.

Zobacz pełny opis

Dostępność produktu:

Dostępny

Zostało Ci tylko 100,00 zł do darmowej dostawy!

0 zł / 100,00 zł

Cena

31,99 zł
Brutto
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni : 26,99 zł
Ilość

Kup do 12:00 a towar wyślemy jeszcze dziś!

Zostało Ci tylko 100,00 zł do darmowej dostawy!

0 zł / 100,00 zł

Gwarancja jakości

Bezpieczne płatności

Szybka wysyłka

Wsparcie eksperta

opis.png

Opis ogólny: Świdośliwa olcholistna Northline to odmiana która obficie owocuje, nawet przez 50 lat. Owoce bardzo duże. Smak doskonały - intensywny i słodki. Rośnie silnie i dorasta do 4 m wysokości. Jedna z częściej uprawianych odmian w Kanadzie, szczególnie do zbioru kombajnowego. Pokrój zwarty i wysoki. Otrzymana przez J. A. Wallace z Beaverlodge Nursery (prowincja Alberta) w 1958, a do uprawy wprowadzona w 1976 roku. Polecana również do uprawy amatorskiej.

kwiaty.png

Kwiaty:  Wiosną kwiatostany i kwiaty rozwijają się wcześniej niż liście. Kwiaty są bardzo ozdobne, białe z lekkim odcieniem różu, obfite, znoszą wiosenne przymrozki aż do minus 5-7°C. Zawiązuje kwiaty kilka dni wcześniej niż pozostałe odmiany, może więc być bardziej od nich narażona na uszkodzenia kwiatów przez późne przymrozki wiosenne. Kwiaty są zebrane w zwisłe grona.

kwitnienie.png

Kwitnienie: Świdośliwa kwitnie wczesną wiosną, rozpoczyna kwitnienie w drugiej połowie kwietnia, a pełnia kwitnienia przypada na koniec tego miesiąca lub na początek maja. Świdośliwa wytwarza kwiaty dwupłciowe tzn. żeńskie (słupki) i męskie (pręciki z pylnikami). Roślina atrakcyjna dla pszczół, motyli i ptaków.

liście.png

Liście: Zrzucająca na zimę liście, a na wiosnę wytwarzają nowe. Brzegi młodych liści pozostają gładkie (nie mają ząbków), na starszych pojawiają się ząbki, ale przeważnie w drugiej - wierzchołkowej części liści. Ich wymiary mieszczą się w okolicy 2-5 cm długości i około 2-4 cm szerokości. Jesienią przebarwiają się efektownie na pomarańczowoczerwono. 

stanowisko:wymagania.png

Owoce: Owoce Northline są bardzo duże (średnica do 1,6 cm), niebieskoczarne, pokryte słabym nalotem. Smak intensywny, słodki. Miąższ miękki i soczysty; kształt kulisty. Nie pękają. Wygląd owoców świdośliwy podobny jest do porzeczki czarnej lub aronii. W smaku przypominają nieco owoce borówki amerykańskiej, z delikatnym migdałowym posmakiem. Wyśmienite do jedzenia na surowo. Owoce dojrzewają w czerwcu/lipcu

stanowisko:wymagania.png

Stanowisko/wymagania: Świdośliwa preferuje stanowiska słoneczne. Odpowiednio nasłonecznione miejsce zagwarantuje wysoki plon i odpowiednią jakość owoców. Można przyjąć, iż owoce dojrzewające w słońcu mają lepszy smak. Świdośliwa olcholistna dobrze rośnie i owocuje zarówno na żyznych, jak i ubogich glebach. Nie jest to roślina wymagająca w uprawie. Najlepsze będą gleby lekko kwaśne do lekko zasadowych (od pH 6,2 do pH 7,5). Świdośliwa jest wrażliwa na zasolenie oraz brak wilgoci w glebie w pierwszych latach po posadzeniu.

stanowisko:wymagania.png

Pielęgnacja: Sadzonki uzyskane z odrostów korzeniowych od razu po posadzeniu skracamy o 1/3 żeby zachować równowagę między systemem korzeniowym, a częścią nadziemną. Takie sadzonki w pierwszym roku tylko nieznacznie urosną, za to rozbudują swój system korzeniowy, a w kolejnym roku wytworzą mnóstwo silnie ulistnionych nowych pędów. Pierwsze, prześwietlające cięcie świdośliwy dokonujemy po 5 latach od posadzenia (w tym okresie krzewy osiągają pełnię owocowania). Usuwamy najstarsze, uszkodzone, połamane i nadmiernie zagęszczające się pędy. Zabieg powtarzamy corocznie. Dzięki temu utrzymamy równowagę między wzrostem krzewu i odpowiednim owocowaniem.

Zimowanie

Zimowanie: Mrozoodporny (wytrzymuje spadki temperatury do -30°C). Zaleca się okrywać młode sadzonki np. tworząc kopczyk z kory.

Pochodzenie

Pochodzenie: Kanada.

Ograniczenia

Ograniczenia: Ze względu na przepisy fitosanitarne w przypadku tego produktu niemożliwa jest jego wysyłka do 🇪🇪Estonia, 🇪🇸Hiszpania, 🇫🇷Francja, 🇮🇹Włochy, 🇱🇻Łotwa, 🇫🇮Finlandia, 🇱🇹Litwa, 🇮🇪Irlandia, 🇬🇧UK, 🇸🇮Słowenia, 🇸🇰Słowacja

Opis

Rodzaj
owocujące
Zimozielone
nie
Termin kwitnienia
IV
V
Pachnące kwiaty
tak
Dojrzewanie owoców
VI
VII
Wiek rośliny
2

Specyficzne kody

EAN13
5902539172027
Opinie (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Polecamy